Bolestivé zdobení

4. prosince 2008 v 20:04 | Markí |  Všechno možný:))

Bolestivé zdobení


Takže článeček o bolestivých ozdobách žen... no některý zastaralý, ale některý až dodnes... zajímavé!!!
Ženy žirafy
V Barmě žije kmen Padaungů, jehož ženy si nechávají odmalička prodlužovat krk mosaznými obručemi. Ve skutečnosti jim ale pod tíhou mosazných obručí podklesávají klíční kosti, protože podobných kruhů může mít žena na krku i přes dvacítku - hmotnost takové lesklé ozdoby je potom i přes pět kilogramů. Svízel? Když je těmto ženám jejich ozdoba sundána, mohou se i zadusit, protože jejich krční svaly nejsou dostatečně silné. V minulosti byly takto trestány nevěrnice.

Důvod zdobení? Je jich hned několik. Dnes zejména turistický ruch. Padaungové tvrdí, že ženy takto ozdobené ženy nejsou atraktivní pro ostatní kmeny a že je mosazné kruhy chrání proti napadení tygra. Nejromantičtější důvod je ukrytý v legendě, která vypráví o dlouhokrké dračici, již oplodnil vítr - z tohoto spojení prý vznikl kmen Padaungů a ženy dnes mají dlouhé krky právě na počest této dračice.
Protažené hlavy
Některé americké indiánské kmeny si dodnes nechávají od narození, pomocí dřevěných nástavců, deformovat lebku tak, aby byla její mozková část protažená. Tato tradice je stará skutečně jako lidstvo samo, protože podobné deformace nacházejí archeologové už u neandrtálců. Postupem času pronikalo toto zdobení do různých kultur, dokonce i do Evropy do vyšších vrstev. Co dodat? Nejde si nevzpomenout na povídku Šimka a Grossmana, ve které mladému chlapci deformují hlavu pomocí lokomotiv, aby její tvar odpovídal novému klobouku.

Důvod zdobení?
Všechny důvody neznáme, ale šišatá hlava jistě poukazuje na společenské postavení, někdy též na příslušnost k určitému kmeni.
Místo chodidla kopýtko
Ještě donedávna se některým ženám v Číně deformovaly nohy tak, aby jejich chodila byla pokud možno co nejmenší. Šlo zejména o vyšší vrstvy, ale je pravdou, že ženy z nižších vrstev procházely touto bolestivou procedurou, aby se do vyšších vrstev provdaly. A bolestivá procedura to tedy byla, ženě byly zlomeny všechny prsty kromě palce a noha byla obvazována a násilně zkracována - výsledek si můžete prohlédnout na fotce... O ladnosti malé ženské nožky se ale nehovoří jen v Číně, vzpomeňme si třeba na pohádku O Popelce.

Důvod zdobení?
Čínští muži věřili, že čím má žena menší nohu, tím má i užší pochvu - dovede tedy svého partnera o to lépe uspokojit. Je s podivem, že se podobný nesmysl udržel až do roku 1998, kdy byla zavřena poslední továrna na výrobu miniaturních střevíčků.
Nejširší úsměv na světě
V Etiopiii žije kmen Murisů. Jeho příslušníci si roztahují ušní lalůčky a vkládají do nich různě velké náušnice, ale to dělají i jiné kmeny. Murisové však mají jednu zvláštnost, ženy si zdobí spodní ret keramickými talířky. Ret dívky se rozřízne a postupně protahuje, díky vkládání stále větších talířků. Když dosáhne šestnácti let, nosí tak talířek, který má okolo patnácti centimetrů v průměru. Kromě proříznutí rtu musí dívka absolvovat i vyražení několika zubů, aby talířek držel ve správně poloze.

Důvod zdobení?
Jde o symbol dospělosti, respektive pohlavní zralosti, a následně také o symbol věrnosti. Když totiž ženě zemře muž, vyndá si talířek a rozřízne si ret tak, aby se jím už nikdy zdobit nemohla.
A co vyspělá civilizace?
Možná byste řekli, že podobné kousky jsou doménou přírodních národů, ale není tomu tak. Asi každý člověk vnímá různé extrémní zdobení ve specializovaných salonech, které je spojené s určitým kultem bolesti, za něco neběžného. Málokdo si nechá řezat do kůže, vypalovat si ornamenty... Ale například tetování se stalo už poměrně běžnou záležitostí. Tradiční propichování uší kvůli náušnicím také není zcela bezbolestné, navíc piercingy se dnes dávají běžně na všelijaká místa. V historii byly například moderní korzety, které ženám zaručovaly vosí pas. Cena? Zdeformovaný hrudník. Některé ženy si dokonce nechávaly vyoperovávat poslední pár žeber, aby jim korzet lépe tvaroval postavu. Dnes si zase ženy nechávají zvětšovat silikonem poprsí, liposukcí likvidovat tuk, voskem depilovat nohy...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama