Správná péče o rychle se mastící vlasy

2. listopadu 2008 v 17:58 | Markí |  Vlasy
Správná péče o rychle se mastící vlasy

Pátek, 04 Červenec 2008 00:00
Nepříjemné problémy spojené s rychle se mastícími vlasy trápí v současnosti asi třetinu ženské i mužské populace. Poprvé se obvykle začínají objevovat v období dospívání, kdy se výrazně zvyšuje činnost mazových žlázek. Není to však pravidlo, protože vlasy se nám mohou začít intenzivně mastit klidně až v období dospělosti a tyto problémy pak mohou přetrvávat po celý další život.
Rychle se mastící vlasy bývají často velmi jemné, řídké a bez objemu. Typický je také jejich nadměrný lesk a nesnadná úprava. Vzhledem k tomu, že je zatěžkává tenká vrstvička tuku, kterou jsou na rozdíl od suchých vlasů obaleny, slepují se do pramínků a rychle plihnou. Tento tuk je v menší míře potřebný pro každý zdravý vlas, avšak v případě rychle se mastících vlasů se jedná o jeho nadprodukci, která může být způsobena dědičností, narušením hormonální rovnováhy, poruchou ochranného pláště pokožky hlavy, ale také nesprávnou skladbou potravy, dlouhodobým stresem a špatnými klimatickými podmínkami.
Správná péče o rychle se mastící vlasy není nijak náročná a zvládnout ji proto může úplně každý.
  • Mastné vlasy vyžadují častější mytí než jiné typy vlasů. V případě, že je to nutné, můžeme je umývat každý den. Vhodné jsou přípravky s neutrálním pH, které pokožku hlavy nedráždí. Šampon do vlasů lehce vtíráme a pak jej důkladně opláchneme vlažnou vodou, protože horká voda velmi dráždí mazové žlázy. Kondicionér zvolíme na radu kadeřníka vhodný i pro mastné vlasy, ve vyjímečném případě jej nepoužijeme vůbec.
  • Úprava vlasů po mytí by měla být co nejšetrnější, a proto bychom je měli nechat volně proschnout nebo je popřípadě vysušit fénem zapnutým na nízký stupeň. Při česání bychom měli postupovat opatrně a nepoužívat hrubé hřebeny, které by mohly podráždit pokožku hlavy. Stylingové prostředky je dobré používat obezřetně, čím méně, tím lépe, protože se mohou podílet na výrazném ztěžknutí a následném zplihnutí vlasů.
  • S mastnými vlasy můžeme bojovat i zvolením správného účesu. Vhodné jsou lehké a vzdušné střihy, které nepřiléhají k pokožce. Nadměrnou produkci mazu může také redukovat slabá trvalá či barvení. Ideální je melír, díky kterému budou vlasy na pohled hustější a také se nebudou tolik mastit.
  • Neméně důležitá je také úprava stravy. Je potřeba omezit příjem tuků, cukrů, soli a kořeněných jídel. Naopak je dobré jíst dostatek zeleniny a ovoce, které jsou výborným zdrojem vitamínů pro naše vlasy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama