Řešíme problémy s vlasy – 5. část: Vyřešte jednou provždy svůj problém s padajícími vlasy!

2. července 2008 v 18:05 | Markí |  Vlasy

Příčin padání vlasů je celá řada, některé z nich ovlivnit nemůžete, jiné ale ano. Mezi nejčastější z nich patří vliv mužských pohlavních hormonů a hormonální antikoncepce, akutní onemocnění či operační zákrok, kožní choroby, špatný krevní oběh, těhotenství a kojení, náhlý úbytek hmotnosti, diabetes, poruchy štítné žlázy, ale i v dnešní době tolik populární stres, špatná výživa a nedostatek některých vitamínů, ale dokonce také mechanické namáhání vlasů (stahování a nadměrné česání vlasů), poškození vlasů chemickými barvami, trvalou a častým mytím vlasů nevhodnými šampóny.

Léčba vždy dle příčiny

Léčba se odvíjí vždy od příčiny vypadávání vlasů, takže je jich rovněž velká spousta. Mezi základní skupiny příčin ale patří vliv mužských pohlavních hormonů (léčí se lokální aplikací minoxidu či transplantací vlasů, u žen orálně užívanou antikoncepcí), mechanické zatížen vlasů (snadným řešením je odstranění příčiny, popř. i psychoterapie), infekce (odstraní se přípravky proti mikroorganismům) anebo ložiskové vypadávání vlasů související s poruchou buněčné imunity (pomůže aplikace intradermálních kortikosteroidů, imunomodulace a PUVA terapie). Informace o veškerých procedurách včetně odborného poradenství týkající se vhodnosti pro vaši konkrétní situaci vám ochotně poskytne jakékoliv spolehlivější vlasové centrum.

Přírodní cesta

Kromě zákroků odborníků ale samozřejmě existuje celá řada mírnějších a i přírodnějších metod. Základem je úprava životosprávy a dodržování zásad racionální výživy. Klíčem k úspěchu je strava bohatá na zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné pečivo a obiloviny, bílé maso, semínka a oříšky, doplnění nedostatku vitamínů a minerálů, ale také používání pokud možno přírodních šampónů a barev na přírodní bázi. Od věci není ani občasná detoxikace organismu a posilnění imunity.

Vlasy nad zlato?

Vlasy již dávno neplní v našem životě pouze funkci krytí a termoregulace, naopak značná, a snad nebudu přehánět, když řeknu, že dokonce primární, je jejich role společenská.

Vlasy chrání kůži naší hlavy proti slunečnímu záření a fyzickému poškození, ovšem porost lidského těla hraje také nezastupitelnou roli v sociální a sexuální oblasti. Důkazem je například i rituální holení hlav křesťanských či buddhistických mnichů, ostříhané hlavy vězňů a vojáků, nebo nekrácené vlasy a vousy Sikhů.

V současném moderním světě se stala péče o vlasy i ochlupení nedílnou součástí denní hygieny, ale dokonce i módy, a s ní spojené reklamy. Není tedy nakonec nijak udivující, že jakákoliv nemoc či změna přirozených kadeří má důsledky na námi vnímanou kvalitu života. Rozhodně by se péče o vlasy neměla stát žádnou posedlostí a jejich případný nedostatek důvodem k depresím, zanedbávání si však rovněž nezaslouží. Jednoduše, zlatá střední cesta bude tou pravou trefou do černého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se máte?

Skvěle 33% (73)
Dobře 17.2% (38)
Ujde 19.5% (43)
Blbě 14% (31)
Katastrofa 16.3% (36)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama