Nožky jako laň

13. července 2008 v 22:53 | Markí |  Moda a vše kolem ní

Nožky jako laň


V létě je třeba zvlášť dobře pečovat o dolní končetiny, které na vysoké teploty často reagují otékáním.

Když je venku teplo, snaží se každá část lidského těla, tedy i nohy, o své ochlazení. K tomu je organismus vybaven takzvanými termoregulačními mechanismy, jež v létě pracují zvýšenou měrou, jinak by se organismus přehřál. Svislá poloha dolních končetin spojená třeba jen s lehkou poruchou žilního oběhu se proto projeví jako otoky nohou. Krve je do nich totiž v těchto chvílích přiváděno více, než kolik jí odchází.
Nohy ovšem můžou v létě otékat i zdravým lidem. Když jsou nohy ve svislé poloze - především při sezení - svalová pumpa se uplatňuje jen velmi málo. Proto by lidé se sedavým zaměstnáním měli myslet na prevenci. Nejlepší jsou krátké přestávky v průběhu pracovní doby, kdy se trochu projdeme alespoň po místnosti. Na druhou stranu vadí ale i dlouhodobé stání, i když zde mechanismus zpětného pohybu krve funguje lépe. Jestliže stojíme, působí tzv. hydrostatický tlak. Čím je sloupec tekutiny (krve) větší, tím větší silou působí v periferních žilách na jejich stěny. Výsledkem jsou opět nateklé nohy.


CO S OTEKLÝMA NOHAMA
Polohujte své dolní končetiny. Nestačí ale jen nohy podložit nízkou stoličkou - měly by být výš než pánev.

Přes letní měsíce užívejte po poradě s lékařem léky na posílení žilní stěny - tzv. venotonika.
Dbejte na zvláčňování kůže mazáním po koupeli.
Nenoste těsné kalhoty. Záhyby v podkolení a v třísle při déletrvající poloze končetiny s přitaženými koleny k bradě nebo klečení můžou působit v extrémních případech jako škrtidlo.

Choďte, plavte, cvičte, ale nohy příliš nezatěžujte. Pohybová aktivita by měla být rozložena rovnoměrně. Nárazová zátěž může otoky i zhoršit.
V horkém počasí si sprchujte nohy od kolen dolů nebo si je ponořte do nádoby se studenou vodou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš kluka?

Anoo:) 29.5% (43)
Teď jsem měla 10.3% (15)
Nemám 48.6% (71)
Budu mít 11.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama