Nakrmte své vlasy vitamíny a minerály – bohatě se vám odvděčí!

21. července 2008 v 22:10 | Markí |  Vlasy

Nakrmte své vlasy vitamíny a minerály - bohatě se vám odvděčí!


Jistě se o svou kštici poctivě staráte, kupujete si všemožné vlasové přípravky, pravidelně navštěvujete kadeřníka a občas si i uděláte nějaký ten vlasový zábal. Aby však byly vlasy zdravé a krásné, nestačí jen používat drahé šampóny a balzámy. Musíte je posílit zejména zevnitř. Přečtěte si proto, jaké dobroty zařadit do svého "vlasového jídelníčku", aby mělo tělo z čeho čerpat živiny potřebné pro výživu vlasů.
Samozřejmě že ani sebelepší strava nezmění zásadně genetické dispozice, může však velmi ovlivnit kvalitu i vzhled vlasů. Takže vhodná dávka vitamínů a minerálů vám sice nevkouzlí černou kudrnatou kštici, když jste něžná blondýnka, ale může zastavit třeba vypadávání vlasů, posílit je, dodat jim lesk či omezit lámavost.

Co vláskům "chutná"

Abychom věděli, co vlasy potřebují, je nutné znát aspoň zhruba jejich složení. Základním stavebním prvkem vlasu je bílkovina zvaná keratin, dále je pak složen z proteinů, železa, mědi, zinku, jódu, uhlíku, vodíku, dusíku, lipidů a vody, což znamená, že tohle všechno tělo musí v pravidelných dávkách dostávat, aby vám zajistilo zdravý porost hlavy. A to není vše, k udržení vlasů "v chodu" a jejich obraně proti nepříznivému vlivu prostředí je potřeba i celá řada vitamínů a dalších minerálů. A z čeho tedy tohle všechno získat?

Lipidy

Velmi podstatnou složkou vlasů jsou také zmíněné lipidy. Jsou součástí biomembrány každé vlasové buňky, tvoří tedy mezi nimi jakési pojivo. Nedostatek lipidů proto způsobuje únik vody z vlasového vlákna a vlasy jsou pak suché a lámavé. Lipidy jsou obsaženy v tucích a olejích. Doplňte tedy svůj jídelníček o panenský olivový olej, olej z dýňových semínek, olej z ořechů nebo konopný olej. A nebraňte se ani tukům živočišným, především těm z tučnějších druhů rybek, jako je lotos, tuňák či makrela. Informace o jednom jediném minerálu či vitamínu by vydaly na celý článek. Abyste se proto v záplavě nových poznatků neztratili, "sešikovali" jsme je pro vás do tabulky. Nechť je vám k užitku.

Keratin

Jak již bylo řečeno, keratin, neboli speciální bílkovina, kterou produkuje lidské tělo, je základním stavebním prvkem vlasu. Všechny mechanické vlastnosti vlasu, tj. pevnost, tažnost a pružnost, jsou podmíněny právě uspořádáním vlasového keratinu. Je tvořen aminokyselinami, jejichž nedostatek se okamžitě projeví na vaší oslabené kštici. Tyto potřebné aminokyseliny doplníte konzumací ryb, libového masa, rýže, luštěnin, vajec a mléčných výrobků.
Pravidelné e-maily s informacemi o slevách,
o soutěžích, módních trendech a akcích.
Vlož svůj e-mail a získej řadu výhod!
Souhlasím s pravidlyOdeslat >>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama