Chemické barvy na vlasy

9. července 2008 v 11:39 | Markí |  Vlasy
Chemické barvy na vlasyE-mail
Není barva jako barvaTento článek jsem přeložila jako reakci na bouřlivou diskusi týkající se barvení vlasů chemickou cestou. Jsou v něm popsány principy fungování jednotlivých barev a suroviny, z nichž se chemické barvy vyrábějí. Článek je převzat z oficiálních webových stránek vládní organizace U.S. Food and Drug Administration (FDA). Nyní si můžete vy všichni, kdož chemické barvy používáte, udělat lepší představu o tom, jaké látky si na vlasy dáváte a co se s vašimi vlasy při barvení děje.Více, kdyžkliknete na tento článek

Pozn. admin: článek Fairy zaslala těsně před tím, než si zrušila letos účet. S Faiřiným návratem je zde prostor i pro tento článek.
Výrobky k barvení vlasů lze rozdělit na tři skupiny, tedy trvalé, polotrvalé a dočasné barvy. Nejoblíbenější jsou trvalé barvy na vlasy. Ty mohou být dále rozděleny na oxidační a inovativní vlasová barviva.
Oxidační vlasová barviva obsahují 1.) roztok barvicích činidel, např. p- fenylendiamin, která barví vlasy prostřednictvím chemické reakce a hotová barviva, např. 2-nitro-p-fenylendiamin, která jsou přidávána pro dosažení žádaných odstínů do vodných nebo čpavkových médií s obsahem mýdla, detergentů a pěstících látek; a 2.) roztok peroxidu vodíku, obvykle 6%, ve vodě nebo v krému.
Čpavkový roztok barviva a roztok peroxidu vodíku, často nazývané "vývojkami", se namíchají krátce před nanesením na vlasy. Po nanesení této směsi vlas nabobtná a barvicí činidla spolu s hotovými barvivy pronikají do vlasového kanálku tak dlouho, než beze zbytku zreagují jedna s druhými a s peroxidem vodíku a vytvoří tak novou barvu vlasů.
Inovativní barvy na vlasy obsahují jako aktivní složku octan olovnatý. Octan olovnatý je schválen jako přídavek do barviv na vlasový porost v koncentraci nepřesahující 0,6% v/w přepočteno na metalické olovo (21 CFR 73.2396). Citrát bizmutu, další schválená složka barviv (21 CFR 73.2110) je používán mnohem méně. Inovativní barvy na vlasy mění barvu vlasů postupně ze světle slámové barvy na téměř černou tak, že reagují se sírou obsaženou ve vlasovém keratinu a oxidují na povrchu vlasů.
Polotrvalé a dočasné barvy na vlasy jsou roztoky (výjimečně i práškové substance) různých kamenouhelných dehtů, umělých i přírodních, které se ukládají ve vlasovém kanálku a ulpívají v něm do větší či menší míry. Dočasné barvy na vlasy je nutno použít znovu po každém umytí šamponem. Médium může sestávat z vody, organických rozpouštědel, gumovitých sloučenin, detergentů a pěsticích prostředků. Barviva z kamenouhelných dehtů jsou buď oficiálně uznané a povolené složky barvicích prostředků, nebo barviva, která nebyla oficiálně posouzena. Takovými barvivy mohou být třeba nepovolené soli kovů nebo rostlinné látky.
Bylo zjištěno, že některé složky barev na vlasy na bázi kamenouhelného dehtu způsobily u laboratorních zvířat vznik rakoviny. V případě 4-methoxy-m-fenylendiaminu (4-MMPD, 2,4-diaminoanisol), který dle studií provedených na lidech i zvířatech proniká pokožkou do těla, prohlásil zkušební výbor riziko spojené s jeho používáním ve vlasových barvách za "holý fakt", o němž by měli být spotřebitelé informováni.Opatření, které vešlo v platnost 16.4.1980 nařizuje, aby barvy obsahující 4-MMPD byly opatřeny následujícím varováním:
Varování: Obsahuje složku, která může proniknout vaší pokožkou, a která u laboratorních zvířat způsobuje rakovinu.
Někteří výrobci barev na vlasy považovali toto riziko za příliš mizivé a napadli jeho pravdivost soudní cestou. Zkušební výbor se rozhodl své stanovisko přehodnotit, uzavřel s výrobci dohodu a odložil účinnost nařízení, než bylo nebezpečí rakoviny u 4-MMPD zcela dokázáno v souladu s všeobecně uznávanými vědeckými postupy.
Kromě 4-MMPD způsobily i následující složky barev na vlasy rakovinu u nejméně jednoho zvířecího druhu během výzkumu v délce trvání celého života zvířete: 4-chloro-m-fenylendiamin, 2,4-toluendiamin, 2-nitro-p-fenylendiamin a 4-amino-2-nitrofenol. Také tyto látky pronikají lidskou i zvířecí pokožkou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám na mém blogu?

Ano 49.1% (26)
Ani moc ne 17% (9)
Ne 17% (9)
Vůbec 17% (9)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama