Hydratace a její vliv na celkový vzhled vlasů

1. června 2008 v 11:51 | Markí |  Vlasy

Hydratace a její vliv na celkový vzhled vlasů


Zajímá vás toto téma? Tentokrát jsme ho sepsali do několika otázek, ke kterým najdete jistě zajímavé odpovědi.

Proč je třeba vlasy hydratovat?

Za optimální podíl vody ve vlase je odpovědný ochranný povrchový mikrofilmvlasů, který tvoří z valné části lipidový film produkovaný mazovými žlázkami ve vlasové pokožce. Tento film velmi účinně chrání vlas nejen před vysycháním, ale i před negativním působením UV záření, teplem nebo dlouhým působením vody. Jenže přirozená vrstva mazu je neustále narušována, jak mechanicky, tak v naší kultuře především mytím vlasů tzn. jejich odmašťováním. Odmaštěný vlas je de facto zbaven své přirozené ochrany, vysychá, ztrácí pružnost, pevnost i lesk a hůře odolává jakémukoliv mechanickému namáhání. Výsledkem dlouhodobé dehydratace vlasů jsou matné, lámavé, mdlé vlasy s roztřepenými konečky a narušenou strukturou.

Hydratace vlasůKolik vody potřebují vlasy?

Podíl vody ve vlasu je dán jednak geneticky, fyziologicky, dále pak prostředím, ve kterém se daný jedinec převážně vyskytuje, dále obsahem látek schopných zadržet potřebné (fyziologické) množství vody ve struktuře vlasu a v neposlední řadě pak stavem a funkčností ochranného lipidového mikrofilmu na vlasech. Za fyziologické množství se považuje stav kolem 12 - 16ti % vody ve struktuře vlasu. Tato voda je ve vlasu do jisté míry vázána, zadržována, avšak s odstraněním ochranného filmu její množství dramaticky klesá.

Nestačí vlasy pořádně namočit?

Naopak, dlouhodobé máčení vlasům ani vlasové pokožce rozhodně neprospívá. Ochranný kožní / vlasový film chrání totiž vlasy i pokožku nejen před vysycháním, tedy před ztrátou obsažené vody, ale také před pronikám vody do struktury vlasu nebo pokožky. Pokud voda působí na strukturu vlasu nebo pokožky dlouho, způsobuje tzv. bobtnání buněk. Jak už bylo řečeno, fyziologické množství vody ve vlasu je kolem cca 15%, voda přijatá z vnějšku "navíc" se ve struktuře vlasu stejně neudrží.

Jak souvisí hydratace s celkovým vzhledem a kondicí vlasů?

Hydratace vlasůPokud je ve struktuře vlasu obsaženo a vázáno potřebné množství vody, pak je to známkou dobrého zdraví, kondice, ale i správné péče o vlasy. Takový vlas totiž tím pádem obsahuje potřebné látky a prvky, které vodu zadržují uvnitř vlasu a také má správně fungující mikrofilm na povrchu, který brání vysychání vlasu, uhlazuje povrch vlasu, zvyšuje jeho mechanickou odolnost i odolnost proti negativnímu působení UV záření. Dobře hydratovaný vlas je silnější, pevnější a objemnější, samozřejmě i pružnější a celkově vitálnější. Uhlazená a kompaktní povrchová vrstva nejen lépe odráží světlo, vlasy mají živou barvu a vysoký lesk.

Proč se hydratace vlasů spojuje se stylingovými přípravky?

Dlouho se hydratace respektive obnova ochranného filmu vlasů spojovala pouze se šampony a kondicionéry či balzámy, avšak stylingové přípravky jsou skutečně ideální pro hloubkovou rekonstrukci a hydrataci vlasů. Právě styling totiž vytváří velmi jemný mikrofilm po celém povrchu vlasu a navíc působí na vlasech dlouhodobě. Původně tento mikrofilm tvořily jen látky, které vlas fixovaly do požadovaného tvaru. Moderní poznatky z dermatologie a trichologie však posunuly možnosti stylingu dál. Zjistilo se, že takto vytvořený mikrofilm jednak chrání a zaceluje svrchní vrstvu vlasu podobně jako vlastní lipidický mikrofilm, dále je pak možné do jeho struktury zabudovat i další velmi účinné komplexy, které pronikají do hlubších struktur vlasu a dokáží zacelit případná poškození nebo zvýšit schopnost vlasu zadržet vodu atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byli jste tu?

ANO 47% (167)
JO 18.9% (67)
ANO 16.6% (59)
JO 17.5% (62)

Komentáře

1 Azzy Azzy | Web | 1. června 2008 v 18:41 | Reagovat

mně už nepomůže ani svěcená voda xD

2 Markí-majitelka blogu Markí-majitelka blogu | Web | 1. června 2008 v 19:59 | Reagovat

:-D to sme na tom stejně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama