Plešatá ve třiceti? Co se proboha děje?

26. května 2008 v 14:31 | Markí |  Vlasy

Plešatá ve třiceti? Co se proboha děje?

Plešatá ve třiceti? Co se proboha děje?

Padají vám hodně vlasy? Můžete být nemocná, a ani o tom nevíte. Právě vlasy spolu s nehty jsou indikátorem zdraví organismu.
Brzy šedivá? Je to v genech
To, jak budeme mít hustou kštici, jakou budeme mít barvu a typ vlasů, nemůžeme ovlivnit. Do značné míry to závisí na tom, jaké geny nám předají naši předkové. Stejně tak je v genetické výbavě zakódováno i šedivění. Máte-li smůlu, může se stát, že už ve třiceti budete navštěvovat kadeřníka každý měsíc. Když vynecháte, šedivé odrosty budou prostě nepřehlédnutelné. Naše vlasy jsou přitom nejkvalitnější okolo 20. roku života. Poté slábnou, mastí se méně a více padají.
Jak vypadá nemocný vlas?
Při posuzování stavu vlasů musíte brát v úvahu jejich poškození zevními vlivy. Chodíte-li často na melíry nebo barvu, vlasy foukáte, žehlíte, kulmujete, projeví se to na nich. Vyloučíme-li zevní vlivy, zůstanou ty vnitřní. Vlasy nemocného člověka zhorší svou kvalitu během relativně krátkého období. Začnou hodně padat a mění se jejich vzhled. Jsou slabé, křehké, lámavé. Na vině mohou být léčebné zákroky (užívání léků, chemoterapie), některé nemoci (např. onemocnění štítné žlázy, hormonální nerovnováha). Se špatnými vlasy se běžně setkáte u anorektiček - hladovění se na kštici záhy projeví.
Svědí vás pokožka hlavy?
Začala vás svědit kůže na hlavě? Máte vlasy mastné a plné lupů? Začaly padat? Pak je na místě, obrátíte-li se na kožního lékaře. Problém bude zřejmě dermatologického rázu. Rozhodně neváhejte zajít na »kožní« v tom případě, když vám vypadávají vlasy z celých ploch a vznikají lysiny. Tady bude nutné celkové vyšetření krve. Za tímto typem vypadávání vlasů se často »schovávají« různé nemoci (žlázy s vnitřní sekrecí, hormonální poruchy).
Hodně padají… nemůžete o ně přijít?
Alopecie (řídnutí) vlasů bývá obvykle jen dočasná. Zamyslete se, neprožila jste nedávno velký stres? Vlasy padají i po nadměrné zátěži organismu - po operačních zákrocích, po horečnatých onemocněních, po užívání léků nebo po porodu. Když pomine vyvolávající příčina, přestanou padat.
Vlasy chtějí péči!
Pokožce hlavy a vlasům nedělají dobře příliš časté chemické zásahy, horký vzduch, žehlička. Pořiďte si také opravdu kvalitní vlasovou kosmetiku, určenou pro váš typ vlasů. Pozor na časté slunění, zejména v kombinaci se slanou vodou. Kvalitu vaší hřívy ovlivňuje též složení jídelníčku. Z vitaminů vláskům prospívají vitaminy C, B, A a E. Důležité jsou i minerály - zejména zinek, selen, křemík, železo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama