Je »solárko« vážně tak nebezpečné? I.

20. května 2008 v 12:45 |  Moda a vše kolem ní

Je »solárko« vážně tak nebezpečné? I.

Je »solárko« vážně tak nebezpečné? I.

Že je solárium škodlivé, se ví - ale…
Solária nabízí »umělé« opalování, o kterém se již ví, že není o nic méně škodlivé, než opalování na slunci. V soláriu dostává tělo dávku UVA záření, která se přičítá navíc k celoroční expozici, kterou dostane tělo během celého života. Kdysi byla představa o neškodnosti solária založena na předpokladu, že se v nich používá na rozdíl od přirozeného záření pouze složky UVA.
Máte záruku, že jsou lampy testovány?
Většina solárií dnes skutečně používá už jen zářiče UVA záření. V mnoha zemích byly zářiče UVB dokonce zakázány. Životnost lamp je pochopitelně omezena. Pro vyloučení vyzařování UVB a UVC paprsků je třeba, aby byly lampy v soláriích pravidelně testovány, aby tak bylo možné s jistotou vyloučit jejich přítomnost. Ani UVA záření ale nevylučuje poškození kůže. Způsobuje předčasné stárnutí kůže s tvorbou vrásek, ztrátu pružnosti kůže a přesuny pigmentu, kterými se zvyšuje riziko vzniku kožního nádoru. Navíc UVA záření vyvolává hezké hnědé opálení jen u lidí, kteří se snadno opalují i přirozeným slunečním zářením. U lidí s citlivou pokožkou, kteří se na slunci snadno spálí, nevyvolávají UVA paprsky v soláriích uspokojivé zhnědnutí kůže.
Přesto jsme na solárka nezanevřeli
Dokonce více než polovina zákazníků solárií na sobě pozoruje alespoň mírné zarudnutí kůže, přesušení pokožky a svědění. Solárium tak může být prospěšné jedině v kombinaci s léky v rámci léčebné metody pod dohledem lékaře k odstranění lupénky. Navzdory faktům o soláriích, stále poměrně velké množství mladých lidí i žen středního věku navštěvuje pravidelně solária.
Kůže stárne rychleji
Mnohým ženám se zdá, že opálené vypadají mladší a pohlednější. Správným přístupem by ovšem mělo být, že nejkrásnější je pokožka bílá, neopálená. Efekt mladistvého vzhledu je totiž jen dočasný a naopak kůže bude stárnout rychleji. Je to způsobeno právě především tím, že dávka UVA záření ze solária se sčítá s dávkou získanou pobytem na přirozeném slunci. Čím vyšší celková dávka záření na naši kůži dopadne, tím je riziko poškození kůže vyšší.
Na vlastní nebezpečí
Pokud se ani vy nedokážete vzdát hnědé barvy své pokožky po pár minutách týdně v soláriu, přečtěte si následující pravidla pro používání solária, se kterými byste měli být správně seznámení před tím, než se začnete opalovat na některém z přístrojů. Například v Austrálii, kde je nejvyšší výskyt kožních nádorů, byla již v 80. letech stanovena přísná pravidla pro používání solárií. Každý člověk, který chtěl použít solária, podepisoval, že si je vědom škodlivých následků.
A co vy, berete solária na lehkou váhu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám seriál Ulice?

Jasně, je super!! 39% (48)
Jo, je dobrá 17.9% (22)
Někdy 11.4% (14)
Ne, nebaví mě 17.1% (21)
Je to blbost 14.6% (18)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama