Frčí kluby pro teenagery – zadarmiko!

23. května 2008 v 19:02 |  Všechno možný:))

Frčí kluby pro teenagery - zadarmiko!

Frčí kluby pro teenagery – zadarmiko!

Co nabídnout teenagerům v jejich volném čase? To je základní úkol takzvaných nízkoprahových klubů.
Žádný alkohol, »cíga« a drogy
Nízkoprahové kluby jsou bezpečným prostorem pro mládež od 13 do 19 let. Některé kluby jsou ale zaměřeny i na mladší děti (od 6 let) a dospělé (do 26 let). Nabízí prostor pro vzájemné rozhovory, aktivity, i poradu s odborníky klubu. Účast je bezplatná, ale má svá pravidla. Těmi jsou vzájemný respekt a přísný zákaz kouření a konzumace alkoholu a drog. Účastníci nepotřebují žádnou registraci, mohou zůstat v anonymitě. Do klubu nemusí docházet pravidelně a během otvírací doby mohou kdykoli přijít a zase odejít.
Bez peněz do klubu klidně lez
Smyslem je maximální dostupnost bez omezení. Určité vakuum ve volnočasových aktivitách dětí bývá zapříčiněno nedostatkem financí rodičů, ale i jejich nekoncepčním využíváním. Neschopnost zacházet s penězi se snadno dědí, a tak se kapesné většinou promění v cigaretový kouř nebo opici.
Sociální pracovníci jsou k ruce
Ti jsou základním pilířem klubů. Pomáhají mladistvým s jejich problémy dospívaní jako je nedorozumění s rodiči, vymezování se vůči okolí a vlastní sebeurčení. Kluby úzce spolupracují i s pracovníky v terénu.
Od keramiky po fotbálek
Nabízené aktivity mají nejrůznější zaměření - výtvarné dílny, filmové kluby, fotbálek, sportovní akce a turnaje, prostor pro hudební produkce nebo zkoušení a další. Pro všechny připravené činnosti je společné, že je mladí mohou, ale nemusí využívat. Rozhodnutí, jak budou trávit čas v klubu, je na nich - ale pod podmínkou, že svým chováním nebudou omezovat ostatní.
Kde je najdeme?
Nízkoprahové kluby jsou rozšířené po celé republice. Česká asociace streetwork sdružující nízkoprahové služby takových zařízení eviduje na devadesát v naší republice. V každém větším městě je obvykle jeden nebo i více klubů.

Programy pro dospělé

V některých klubech najdeme i programy určené pro dospělé. Jedním z nich je Job klub při pražském klubu Zahrada KC. Pomáhá lidem hledající práci s přeškolováním, získáním nových dovedností, práci s počítačem. I tato služba je poskytována bezplatně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš kluka?

Anoo:) 29.5% (43)
Teď jsem měla 10.3% (15)
Nemám 48.6% (71)
Budu mít 11.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama