»Solárko« mně dobíjí baterky

29. dubna 2008 v 17:59 |  Moda a vše kolem ní

»Solárko« mně dobíjí baterky

»Solárko« mně dobíjí baterky

Pozor! »Mrkvánci« přichází!
V poslední době se zdá, že se na naší rodné planetě začala vyskytovat nová lidská rasa, její příslušníci se vyznačují žluto-oranžovým zbarvením pokožky a nekritickou láskou k opalování, a to jak v soláriích, tak i na slunci. Pomineme-li tyto mrkvově zbarvené nadšence, nelze rozhodně popřít skutečnost, že především v chladnějších měsících roku, a není jich v našich zeměpisných šířkách málo, nás vydatný příděl světla a tepla, zdánlivě svým charakterem připomínající sluneční záření, dokáže obdivuhodně nabít novou energií a elánem.
»Solárko« jako psychoterapie
Možná víte, že léčivých účinků jasného světla se užívá ve fototerapii. Dánský lékař, pan Finsen, dostal dokonce za poznatky o léčebném využití světla Nobelovu cenu. Solária sice slouží k naprosto jinému účelu, než aby vám v duši vykouzlila pokoj a mír, ale mnoho jejich občasných či pravidelných návštěvníků potvrzuje, že si v těch horizontálních nebo vertikálních skleněných »rakvích« úžasně odpočinou. Výměnou za dávku UVA a UVB záření (UVB je nezbytné při tvorbě vitaminu D3!) smíte v soláriu nechat svou únavu a každodenní starosti. Také si prohřát tělo a dopřát si chvilku absolutního nicnedělání.
Nicméně, všeho s mírou!
...a u opalování to platí dvojnásob. Rozhodně si vždy pečlivě vybírejte důvěryhodné poskytovatele služeb, u kterých budete mít jistotu, že se o své »továrny na bronz« dobře starají. Stejně jako u běžného opalování je na začátku vhodné ujasnit si jaký jste fototyp a celý proces tomu podřídit. Jste-li klasická Středoevropanka, patřící k druhému fototypu (světlá kůže, pihy, blond až hnědé vlasy, oči zelené a modré, opalujete se slabě, jste náchylná ke spálení), začínejte na max. 4 - 5 minutách pobytu. První týden navštěvujte solárium spíše obden (pigmentační proces trvá ještě 24h po opuštění zařízení). Dobu pobytu navyšujte postupně, minutu po minutě. Další týden stačí již jen tři návštěvy. Jakmile dosáhnete požadovaného odstínu, stačí přejít na 1-2 umělá oslunění za měsíc. A pamatujte - obsluha solárií by měla být odborně školená ve své práci, takže se ji v případě nejasností nerozpakujte potrápit záludnými dotazy!
Druhy UV záření z hlediska opalování
UVA - je odpovědné za »hlavní opálení« - zhnědnutí.
UVB - nám zaručuje, že naše opálení nějakou dobu vydrží.
UVC - tento typ záření bývá hlavním viníkem spálení pokožky a zánětů spojivek. Dříve na Zem prakticky nedopadalo. Chránila nás ozónová vrstva, která se nyní bohužel tenčí a vznikají v ní tzv. ozónové díry. V soláriích nemá UVC co pohledávat. Ochranu zajišťují filtry ve výbojkách, které je nutné pravidelně měnit.
Navštěvujete solária, nebo se jim zdaleka vyhýbáte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš kluka?

Anoo:) 29.5% (43)
Teď jsem měla 10.3% (15)
Nemám 48.6% (71)
Budu mít 11.6% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama