Při akné je důležitá léčba i čistění

27. dubna 2008 v 14:50 |  Moda a vše kolem ní

Při akné je důležitá léčba i čistění

Praha - Ačkoliv je akné rodu ženského, postihuje stejně muže i ženy. Typickým obdobím, kdy se většina lidí s akné setká, je dospívání, kdy dochází k hormonálním změnám.
U většiny akné po dvacátém roce ustupuje, pouze u těžkých případů přetrvává do vyššího věku.
Akné je způsobena kožním zánětem ve vývodech mazových žláz.
Příčin vzniku pupínků je několik - zvýšená tvorba mazu, porucha rohovění v oblasti vývodů mazových žláz a působení bakterií a kvasinek, tedy mikroorganismy.
Svou roli hraje i dědičnost - pokud měl někdo z vašich předků těžší akné, mohou se podobné problémy u vás také vyskytnout.
Akné je nemoc a jejími mírnými projevy jsou takzvané komedony - drobné tužší nezánětlivé pupínky.
Horší stupeň postižení se projevuje i záněty.
Ojedinělé červené pupínky a hnisavé uhříky se alespoň občas objevují prakticky u každého dospívajícího člověka.
V současné době už se akné nepovažuje za něco, s čím se "nedá nic dělat", co k dospívání prostě patří.
Do boje s akné je nejlepší vyrazit co nejdříve a zvolit ten nejvhodnější prostředek.

Čistit, léčit, hydratovat

U mírných forem akné pomůže správná léčebná kosmetika. "Pravidelné čištění pleti zajistí uvolnění přebytečné rohoviny a odstraní nahromaděný kožní maz," říká dermatoložka Andrea Vocilková.
Kosmetika by neměla kůži dráždit. Další důležitou součástí pravidelné péče o pleť je její hydratace.
Hydratace pleti podporuje její hojení, má pozitivní vliv na průběh léčby i na celkový vzhled pleti. S výběrem vhodné kosmetiky vám může pomoci váš dermatolog.
U těžších a závažnějších forem akné je možno doplnit kosmetickou léčbu vhodně zvolenými léky, podle závažnosti buď lokálními, nebo celkovými.
Mezi léky místní, tedy ty, které se používají přímo na postiženou část, patří například látky odvozené od vitamínu A, takzvané retinoidy.
Ty uvolňují již vytvořené komedony a zabraňují jejich opětovnému vzniku. "Jejich nasazení je ale potřeba zvážit v konkrétním případě, mohou vysušovat pokožku," podotýká Andrea Vocilková.
K dalším látkám patří například benzoylperoxid (potlačuje růst bakterií a působí protizánětlivě) nebo kyselina azelainová s protibakteriálními účinky.
U zánětlivých forem akné mohou pomoci i lokální antibiotika.
U nejtěžších forem onemocnění pak lékaři doporučí celkovou léčbu mohou podávat antibiotika, hormonální antikoncepce nebo celkově podávané retinoidy.

Trpělivost a vhodná životospráva

Boj s akné vyžaduje trpělivost od lékařů a především ze strany pacientů. Platí, že čím dříve s léčbou začnete, tím lepší vyhlídky na úspěch máte.
O pleť je potřeba pečovat pravidelně, zejména nárazové čištění stav spíše zhoršuje. Stejně tak dermatoložka nedoporučuje neodborné násilné dloubání nebo vymačkávání pupínků.
Správná životospráva, dostatek ovoce a zeleniny, spánku a pohybu má rozhodně na vaši pleť kladný vliv. Čokoládu nebo citrusy můžete jíst podle chuti.
"Ačkoliv se dříve tvrdil opak, dnes lékaři nepotvrzují, že by tyto potraviny měly vliv na zvýšenou tvorbu akné," říká Andrea Vocilková a dodává: "Co ale nemoc rozhodně zhoršuje, je alkohol a cigarety."
Co se týče pobytu na slunci - některým pacientům mohou mírné sluneční paprsky pomoci, u jiných se při slunění akné zhoršuje.
Zhoršení může nastat především při zvýšeném pocení, horkém, vlhkém počasí a často v kombinaci s nánosy opalovacích krémů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co byste si vybrali?

5 miliard korun 16.2% (145)
Lásku 35.4% (317)
Vracet čas 17% (152)
Být neviditelný 5.7% (51)
Mít kouzelný prsten 25.8% (231)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama