Péče o piercing 2

2. dubna 2008 v 17:50 |  Piercing
JAK SE O PIERCING STARAT
Tělo nyní potřebuje zahojit narušenou kůži okolo piercingu a to až do té podoby, kdy bude okolo celého šperku vytvořena nová tkáň. Pro úspěšné hojení tělo potřebuje, aby místo piercingu bylo čisté (neboť je vystavováno okolním vlivům, prachu, bakteriím, potu …) a v klidu (= nebylo drážděno fyzicky, tzn. pohybem, tlakem, …) . Častou příčinou infekcí piercingu je to, že se jej člověk dotýká nemytýma rukama. Proto před manipulací s piercingem si ruce důkladně omyjte antibakteriálním mýdlem a vodou a osušte je.
U vetšiny piercingů se v první fázi hojení okolo ústí piercingu tvoří žlutý stroupek (zaschlý tkáňový mok, který tělo z rány vylučuje při hojení), ten neodlupujte (narušili byste tím i nově vytvořenou tkáň), ale opatrně omyjte vlažnou vodou za použití vatové tyčinky či gázy .
K omytí můžete použít i antibakteriální mýdlo (které u nás dostanete zdarma k piercingu a nebo seženete v lékárně ), které doporučujeme i k následnému omytí okolí místa piercingu (coby prevenci před bakteriemi). Mýdlovou pěnu nechte okolo vpichů působit cca minutu (nikoli déle) a následně smyjte vodou. Mýdlo by se nemělo dostat přímo do rány.
Piercing pak omyjte opět za pomocí vatové tyčinky vlažnou slanou vodou, která je spolehlivým a zároveň neagresivním desinfekčním prostředkem (připrave si v čisté sklenici v koncentraci špetka soli (mořské či kuchyňské) na 5 cl vody (velký panák)).
Pokud je to možné, doporučujeme ponořit piercing přímo do slané vody (resp. sklenici se slanou vodou přiložit přímo na místo piercingu ) a nechat působit cca 2 minuty. Piercing pak nechte oschnout (či opatrně osušte za použití nejlépe sterilního materiálu).
Šperkem raději nepohybujte (nebo zásadně až poté, co voda kompletně rozpustila usazený výtok na jeho okraji), mohlo by to vést k podráždění nebo natržení vpichu.
Výše uvedeným způsoben čistěte piercing po dobu prvních několika týdnů 2-3x denně (častější čistění hojení neurychlí), postupem času bude stačit piercing čistit jednou denně, nicméně i po úplném zahojení je nutné piercing čistit preventivně (např. jednou týdně), neboť se kolem něj budou stále tvořit usazeniny v důsledku neustálé obnovy kůže a produkce kožního mazu, které by mohli vést (např. v kombinaci se sníženou imunitou) k opětovným problémům s piercingem.

Pokud se v průběhu péče o piercing vyskytnou alergické reakce (jako je zarudnutí dané oblasti, svědění či podráždění), vysaďte při péči antibakteriální mýdlo a ujistěte se, že koncentrace slané vody není příliš silná. V případě, že by alergické reakce přetrvávala, kontaktujte nás co nejdříve.

Hojící proces můžete podpořit užíváním vitamínu C, E , B komplex, hořčíku, zinku a omezením kouření (které hojivé procesy zpomaluje).

Na péči o piercing naopak nedoporučujeme :
Framykoin ani žádná jiná antibiotika (ty jsou třeba v případě zánětu, kterému se preventivní péčí viz výše bez problému vyhnete), alkohol (vysušuje pokožku a dráždí nezahojenou ránu) a stejně tak peroxid vodíku .
Pokud máte dobré předchozí zkušenosti, můžete použít Čajovníkový olej - (Tea Tree Oil), nicméně na něj nemálo lidí reaguje alergicky a nikdy by se neměl používat nezředěný.

ČEHO SE VYVAROVAT
- jakémukoli zvýšenému tlaku či tahu na místo vpichu, nejčastějším důvodem komplikací s hojením piercingu (v důsledku kterých může dojít až k vyloučení šperku z těla s následným vznikem jizvy ) je zatržení za piercing (proto pozor na rvačky, pletené svetry od babičky, česání, a v neposlední řadě sex .) Při sportu proto piercing raději přelepujte
- Kosmetické přípravky a makeup, krémy, líčidla, pudr, spreje, parfémy, šampóny a lubrikační gely, žádná chemická látka by se neměla dostat o bezprostřední blízkosti místa vpichu, mohla by piercing podráždit, zapříčinit alergickou reakci či infekci
- koupání se ve veřejných bazénech, rybnících a v první fázi hojení i doma ve vaně (použijte sprchu )
- prvních několik týdnů po provedení piercingu jej nevystavujte přímému působení slunečních paprsků či solárií
Pokud se opalujete, nalepte si přes piercing náplast
- vyhýbejte se kontaktu místa piercingu se slinami či potem, při sportu (zejména u piercingu pupíku a bradavek) piercing přelepte
- během procesu hojení šperk nevyndávejte ani neměňte, jelikož rána ještě není zahojená a mohlo by dojít k jejímu uzavření/ natržení

CO JE NORMÁLNÍ
Pro organismus piercing představuje cizí předmět, ale pokud má ideální podmínky (viz Jak se o piercing starat), za vynaložení určitého úsilí se s ním vyrovná. Běžná reakce organizmu na čerství piercing je následující :
- pokožka v místě vpichu může být zarudlá, citlivá na dotek, bolet nebo svědit
- v prvních několika dnech může docházet k lehkému krvácení, zejména u genitálních piercingů
- v místě vpichu a na šperku se usazuje nažloutlý výtok

CO JE PROBLÉM - aneb kdy co nejdříve kontaktovat piercera
Nejčastějším problémem s piercingem je zanesení infekce.
Infekce má nejčastěji tyto příčiny: sahání na piercing nemytýma rukama, koupání ve znečištěné vodě, kontakt s nepraným oblečením či ložním prádlem či zanesení infekce potem či v důsledku pohybu ve znečistěném prostředí či v důsledku zatrhnutí za piercing.
Infekce se projevuje takto: Napuchnutí a zarudnutí piercingu, pocit horka okolo piercingu, bodavá nebo řezavá bolest v piercingu, výtok nažloutlého, nazelenalého či šedavého hnisu z piercingu, zejména po jeho stisknutí Pokud infekci podchytíte již v začátku, stačí se začít o piercing intenzivně starat, přikládat obklady z horké slané vody které pomohou hnis vytáhnout a zároveň desinfikují. Pokud by se situace nelepšila či zhoršovala, kontaktujte nás a to tak že raději dříve, nežli později. V žádném případě nevyndávejte šperk tehdy, je li v ráně infekce - mohlo by dojít k vytvoření abscesu a k následné sepsi.
Další komplikací, kdy je třeba co nejrychleji zjednat nápravu, je situace, kdy v důsledku otoku (ve větší či menší míře běžný po propíchnutí u většiny typu piercingů), délka šperku nestačí k tomu, aby tělo mohlo piercing bez problémů hojit (po dobu hojení by měl mít šperk vždy vůli). V tomto případě kontaktuje co nejdříve svého piercera, s největší pravděpodobností bude nutné šperk vyměnit za delší, neboť zvýšený tlak na místo piercingu v důsledku krátkého šperků může vést k ještě většímu otoku a tudíž k ještě větším komplikacím.

V případě, že máte s piercingem nějaký problém či podezření že něco není OK, bez zbytečného prodlení kontaktujte (nejlépe zavolejte, toto nelze řešit přes sms ! ) svého piercera, který vám poradí, popř. zhodnotí závažnost situace a doporučí další postup.
Pro nás v HELL.cz piercing také nekončí jeho aplikací, ale jsme zde od toho, abychom vám s péčí o něj pomohli až do uplného zahojení a tato služba je pro nás samozřejmostí a je zdarma ! Stejně jako bereme za samozřejmost péči o námi provedené piercingy, postaráme se i o piercingy z jiných studií, kde si s následky své práce nevědí rady či vás s řešením problému odmítli !
! Upozorňujeme také a fakt, že většina lékařů (bohužel) řeší sebebanálnější problém s piercingem radou jej vyndat (neboť s piercingem mají malé, či žádné zkušenosti), což v HELL.cz považujeme za nejkrajnější řešení, ke kterému se přikláníme jen pokud jsme vyčerpali všechny možnosti piercing zachránit !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama