Často klademé otázky Piercing

2. dubna 2008 v 17:46 |  Piercing
ČASTO KLADENÉ DOTAZY :
Nebylo mi ještě 18let a chci piercing. Je to problém ?
Problém to není, pokud by to neznamenalo, že piercing není možné z anatomicko - biologických důvodů provést.
Požadujeme ale písemný souhlas a u zákazníků mladších 18 let požaduje tento souhlas podepsaný jejich rodiči.
Nedokážeme odpovědět na dotazy typu: "jak mám rodiče přesvědčit, aby mi piercing dovolili", maximálně s nimi můžemo konzultovat případná rizika piercingu, pokud by obavy o vaše zdraví byly jedinou překážkou. Jinak ale nelze, než se smířit s tím, že pokud vás rodiče živí, je třeba brát jejich názor v potaz.
Mohu si na aplikaci přinést vlastní piercingový šperk?
Samozřejmě, že ano, ALE ...
0) z dlouholetých osobních zkušeností z důvodu rychlejšího a bezproblémového hojení používáme ze zásady pro aplikaci témř výhradně šperky z titanu či bioplastu, ostatní materiály až po zahojený piercingu !
1) šperk je nutné vysterilizovat, naložení do lihu apod. není dostatečné a je nutné vystavit šperk min 60 minut teplotě 160°C, tzn. zdržení a je proto lepší šperk nechat vysterilizovat přes noc a na aplikaci se stavit druhý den.
2) vámi přinesený šperk nemusí být nejvhodnější ať typem či délkou, pro aplikaci na dané místo, navíc se často u piercingů zavádí kvůli lepšínmu hojení, popř. otoku (např. v dutině ústní) na začátek šperk delší, který se po zahojení vymění za šperk optimální délky.
3) Zejména některé dekorační šperky např. do pupíku jsou z materiálu, který nemusí sterilizaci vydržet a často tyto šperky svou velikostí mohou zapříčinit zhoršení hojení vpichu.
navíc piercing s vlastním šperkem u nás stojí 500 a s naším 600 ... a typů máme na výběr dostatek, popř. je zde možnost objednání šperků speciálních za rozumné ceny.
Bolí piercing/tetování?
Toto je asi nejčastější otázka, kterou si/nám kladete a lze na ní odpovědět několika způsoby, každý nechť si vybere ten, který mu vyhovuje nejvíc.
Ne nebolí. Toto neznamená, že samotný vpich neucítíte, ale že většina lidí si pod piercingem představuje neuvěřitelnou bolest a následně jsou mile překvapeni (alespoň u nás) že prožitek je podstatně méně nepříjemný, než bylo jejich prvotní očekávání.
Ano bolí. Svým způsobem bolí i když se trochu silněji poškrábu na zadku }:o) , takže je celkem logické, že ucítím jehlu, která mi propichuje zvolenou část těla. Ačkoli tato bolest nebývá nijak strašlivá, jak si mnoho lidí představuje, nebudeme nikomu tvrdit, že nic neucítí. Nicméně pocit je spíše nepříjemný, nikoli traumatizující.
Záleží na místě vpichu. Piercingy lze rozdělit na téměř úplně bezbolestné (jazyk, obočí, ušní lalůčky, uzdičky), málo bolestivé (labret, madonna, pupek, nos, většina surface piercingů), středně bolestivé (ušní chrupavky, septum, povrchové piercingy genitálií), bolestivé (bradavky, některé genitální piercingy) a velmi bolestivé (apadravya, ampallang, dydoe).
Záleží na individuálních preferencích. Ačkoli většina lidí vnímá bolest v závislosti na místě vpichu podobně, najdou se i tací, kteří si stěžují na bolest vpichu do jazyka a na druhou stranu tvrdí, že piercing bradavek téměř necítili.
Záleží na odolnosti proti bolesti a úrovni sebekontroly. Někdo začne pištět ještě před zahájením piercingu (a to nemluvím jen o ženách), jiný je s celou akcí vyrovnán, bolest přijme a bez mrknutí oka ustojí i ty nejbolestivější piercingy. Nemluvě o lidech, kterým bolest působí určité potěšení (a takových není málo).
Záleží na piercerovi. Zkušený piercer vede jehlu rychle a citlivě a takto bolest minimalizuje. Nezkušený nebo nešikovný piercer (popř. kamaád/ka kterému jen nevadí pocit do nekoho píchat jehlu) občas nadělá víc škody než užitku a svěřit se někomu takovému za způsobené trauma nestojí.
Záleží na zdravotním stavu. Pokud si nechám piercing dělat unavený a v nejhorším případě i nemocný, dá se čekat, že mě bude bolet a celý akt na mně zanechá stopy. Naopak pokud se dobře vyspím a najím, bude pro mě bolest podstatně lépe akceptovatelná.
Dá se piercing umrtvit?
Tento dotaz klade spousta z našich zákazníků a proto jsme se rozhodli zde toto téma rozvést. Začneme možnými způsoby umrtvení a jejich výhodami a nevýhodami.
Vpíchnutí anestetika do místa budoucího piercingu: tento způsob je nejúčinnějším ze všech zde uvedených, kompletně potlačí bolest z piercingu v jakémkoli místě. Jeho hlavní nevýhodou je, že vpíchnutí anestetika je stejně bolestivé jako samotný piercing a takto se úplně ztratí efekt celého umrtvování (tzn. píchnutí ucítíte v obou případech). Proti tomuto způsobu také svědčí fakt, že aplikova anestetika mohou pouze lékaři.
Potření místa krémem Emla nebo podobnými přípravky: potření místa vpichu Emlou nebo podobným anestetickým krémem je další možností jak redukovat bolest. Výhodou je lehké snížení citlivosti potřeného místa, nevýhodou jsou občasné alergické reakce na podobné přípravky jejichž následkem mohou být problémy při hojení. Efekt těchto přípravků nebývá velký, protože jejich vstřebání kůží není příliš efektivní, a vnitřní tkáň stejně neumrtví, tudíž jde více v důsledku méně o placebo.
Zmražení místa chladícím sprejem: v první řadě si musíme uvědomit, že tento spray není určen pro umrtvování kůže ale pro zklidnění bolesti ve svalech. Jeho aplikace na nechráněnou kůži může způsobit (resp způsobuje) popáleniny a v případě, že je kůže zchlazena příliš, může dojít i k rozsáhlejším zdravotním komplikacím.
Z výše uvedených bodů sami jistě vidíte, že umrtvování místa vpichu NEMÁ smysl a my ho proto NEDĚLÁME. Strach z neznámého (v tomto úpřípadě bolesti) není nic neobvyklého, nicméně věřte tomu, že bolest u piercing není taková, že by bylo třea se jí obávat, jen se stačí vnitřně naladit na prováníme rychle, tzn. s ohlede na co nejkratší a nejmenší bolestivost… leda že byste si to přáli jinak };o>
Piercing ve studiu nebo u lékaře?
Každá z těchto voleb má svá rizika, z dlouholetých zkušeností ale mohu jednoznačně doporučit piercing ve studiu.
Lékař - Je jen velmi málo lékařů (vím jen o jednom a ten je z Brna), kteří mají s piericngem dostatečné zkušenosti a kromě znalostí anatomie mají i dostatečný cit v ruce a smysl pro korektní provedení piercingu. Většina lékařů použije nevhodný šperk a piercing často píchne křivě. V převážné většině nikdy nezkoušeli piercing na vlastním těle a proto jim chybí zkušenosti z následného hojení a praktického nošení.
Studio - Piercing ve studiu je většinou prováděn člověkem, který má k piercingu blízký vztah, sám jich několik má a ví co jednotlivé piercingy obnáší. Ačkoli nemá tak detailní znalosti anatomie jako lékaři, zná, co potřebuje a neznalost latinských názvů jednotlivých kostí mu při práci vůbec nevadí. Nechci říct, že nejsou neschopní pierceři (taky jich pár známe), ale celkově vede piercing ve studiu. Zejména i s ohledem na to , že piercer (narozdíl od lékaře) udělá několik desítek piercingů týdně.
Nastřelit nebo jehlou?
Nastřelení náušnice - Technika omezená na aplikaci naušnice pouze do uší a maximálně nosu. Šperk má pouze jednu délku, které může činit problém v případě, že ucho po zákroku oteče, další věci je nemožnos sterilizace celé pistole a to, že tkáň je prozažena vlastním šperkem a víceméňe jí rozrazí a roztrhá.
Piercing jehlou - Klasická a nejčistší cesta. Piercing je proveden jednorázovou intravenózní kanylou nebo jehlou a šperk je do těla protažen pomocí této jehly. Všechny nástroje, šperky a pomůcky jsou buď jednorázově baleny, nebo vysterilizovány.
S ohledem na výše uvedené otázky bychom chtěli upozornit na to, že je u nás možné nechat propíchnou ouška i vašim malým ratolestem
Co musí člověk udělat, aby se mohl stát piercerem ?
Poslední věcí je nutnost zajištění si příslušného živnostenského oprávnění a nutných formalit pro jeho získání, neboť se jedná o živnost vázanou. Nicméně toto jsou formality potřebné (jen) k tomu, aby se člověk mohl být oficiálně zaměstnán a piercera z vás neudělají.
Piercera dělají zkušenosti a to jednak v tom, jak piercing provést správně (správně naměřit a propíchnout), tak i zkušenosti s ohledem na to, jak k piercingu přistupovat tak, aby riziko případných komplikací bylo minimální.
Pod výše uvedeným se skrývají znalosti základních principů, které s piercingem souvisejí, tzn. je nutná znalost (teoreticka znalost podložená osobními zkušenostmi) toho, jak tělo na ten či onen piercing reaguje či může reagovat, kdy piercing lze a kdy nelze aplikovat, či s jakými riziky, specifika jednotlivých používanách šperků (tvarů a materiálů) atd. Prostě vědět o svém oboru co nejvíce. To, že si je piercer jistý při vedení jehly se bere jako samozřejmost, stejně tak jako fakt, že musí být chopen komunikovat s lidmy, kteří se mu pod jehlu svěří, konzultovat s nimy jejich přání a případně je správně usměrňovat.
Je důležité si odpovědět i na otázku, zdali se chcete piercingem živit, či nikoli. Pokud ano, zamyslete se, zdali jse na tuto práci dostatečně zodpovědní, soustředění, pečlivý a empatičtí, protože práce piercera není tak jednoduchá a pohodová, jak se na prví pohled zdá a člověka, který k piercingu nemá hluboký osobní vztah přestane po čase uspokojovat. Pokud ano, je nutné získat praxi, protože ta je základ. Máte možnost se učit na sobě, či na svách známých a opět je na zvážení, zdali svým schopnostem a znalostem (či úsudku) věříte natolik, že si troufnete propíchnout i něco jiného než ucho s ohledem na to, že přesto že se to tak může zdát, piercing není jen o tom nakresit si 2 tečky a jehlou je rychle a přesně spojit , ale i o tom být si jistý, že vše byo provedeno s ohledem na minimální zdravotní rizika či na rizito toho, že se piercing nezahojí tak, jak by měl.
Pokud se piercingem živit nechcete, platí to o důvěře ve své schopnosti a znalosti uplně stejně :).
Předání základních znalostí , typů a triků v podobě nějakého kurzu (v přípravě) je jen začátkem dlouhé cesty a jedná se pouze o teorii, získání praxe a zkušeností je už na vás.
Přemýšlím o piercingu genitálií, ale obávám se možných komplikací …
Pokud si nejste (nejen) u piercingu genitálií, jistí tím, jak se bude piercing chovat, nebojte se nás zeptat na jakékoli dotazy ohledně jejich praktického využití, rádi vám poradíme, podělíme se o osobní zkušenosti a pomůžeme s volbou toho správného piercingu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama