Všeho moc škodí, i kosmetiky!

9. března 2008 v 15:43 |  Moda a vše kolem ní

Všeho moc škodí, i kosmetiky!

Všeho moc škodí, i kosmetiky! Dříve jsme si vystačili s Indulonou a drožďovou maskou, nyní nám koupelny doslova přetékají kosmetickými přípravky. Jdou-li nám ovšem vždy »k duhu«, zůstává otázkou.
Začalo to malým pupínkem…
V posledních letech trápí stále větší procento mladých žen velmi nepříjemné kožní onemocnění zvané periorální dermatitida. Jak naznačuje již název nemoci, jsou její projevy lokalizovány v obličeji. To přináší nešťastné majitelce choroby nemálo problémů nejen fyzického, ale i psychického rázu.
Počáteční fáze onemocnění bývá většinou poměrně nenápadná. V okolí úst, nosu, v oblasti brady a výjimečně na očních víčkách a tvářích nalezneme několik drobných růžových pupínků (papulek). Ty lze z počátku poměrně snadno zaměnit za akné. Časem se však začnou papulky vesele množit, slévat v nepěkné útvary, svědit a olupovat.
Příčiny vzniku periorální dermatitidy
V tomto případě je zástup podezřelých poměrně dlouhý, nicméně často je velmi těžké odhalit skutečného viníka. Za jednu z možných příčin vzniku choroby je považována i nadměrná aplikace kosmetických přípravků. Problematické jsou dokonce i zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoru a světe div se i používání papírových kapesníků!
Výzkumy z poslední doby naznačují, že mezi spouštěče choroby lze zařadit i používání hydratačních krémů. Ty způsobují zbobtnání buněk rohové vrstvy epidermis, což má mimo jiné za následek snížení ochranné bariérové funkce pokožky.
Mezi další podezřelé patří: nadměrné opalovaní, pravidelné návštěvy solária, dlouhodobý stres, užívaní hormonální antikoncepce, lokální aplikace kortikoidních přípravků (dlouhodobá léčba, samoléčba), chlorovaná voda, pobyt v prašném prostředí, zevní dráždění (např. fousy partnera, šťáva exotického ovoce ) atd.
Léčba - běh na dlouhou trať
Periorální dermatitida je onemocnění léčitelné, obtíž však bývá v tom, že neexistuje universální léčebný preparát. Základem léčby je vysazení veškerých kosmetických přípravků, absolutní zákaz používání zubních past s fluorem a doporučení pokožku žádným způsobem nedráždit. Škála užívaných medikamentů je pestrá. Někdy pomůže starý osvědčený Jarischův roztok, jenž koupíte v každé lékárně, jindy lokální přípravky s obsahem ichtamolu, metronidazolu či antibiotické masti. V těžších případech zpravidla dermatolog nasazuje léčbu celkovou.
Dopřejete své pokožce čas od času pauzu od veškerých kosmetických přípravků
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama